Webinar omawia kluczowe pojęcia ekologizacji gospodarki i wpływ tych zmian na przyszłe pokolenia. Poznaj strategie integracji zasad zrównoważonego rozwoju z promowanymi koncepcjami ekonomicznymi oraz wyzwania, przed którymi staje współczesna ekonomia, aby skutki katastrofy klimatycznej ograniczyć najbardziej jak to możliwe. Czy obecne działania są wystarczające, by zapewnić przyszłym pokoleniom zdrową planetę, czy jedynym ratunkiem jest radykalna zmiana podejścia do gospodarki? Wyślij pytania co najmniej 72 godziny przed rozpoczęciem, aby Twoje wątpliwości były zaadresowane.
Webinar poprowadzi: prof. dr hab. Ewa Bińczyk
Data: 26.11.2024
Czas: 17:30 - 19:00
Miejsce: online
prof. dr hab. Ewa Bińczyk
fotografia: Anna Rezulak
Pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, założeniami filozoficznymi ekonomii ekologicznej dewzrostu, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce.
Członkini Rady Naukowej IFiS PAN, Komitetu Prognoz PAN, Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej i Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej. Współpracuje z Fundacją Funduszu Pomocy Studentom (ekoKoalicja na rzecz ekoUczelni).
Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018).
Ostatnia książka w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, wrzesień 2019). W styczniu 2022 roku książka ukazała się w języku rosyjskim (wydawnictwo The New Observer).
Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika „Polityka” „Zostańcie z nami” (2010).
W semestrze zimowym roku 2016 visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). W sierpniu 2021 współprowadząca seminarium na Forum Europejskim w Alpbach.